עורך דין תעבורה E&N

נהיגה בקלות ראש

מה זה אומר למעשה נהיגה בקלות ראש? נהיגה בקלות ראש היא נהיגה המסכנת את הסביבה. 

נהיגה בקלות ראש יכולה להוביל גם לכתב אישום. ועבירה זו לרוב מתייחסת להתנהגות והתנהגות הלא זהירה של הנהג על הכביש. עבירות הנחשבות כנהיגה בקלות ראש הן: אי ציות לתמרורים או רמזורים, אי מתן זכות קדימה או אי מתן זכות קדימה להולך רגל, עקיפה על פס לבן, נהיגה פרועה, נהיגה במהירות מפורזת, נהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול, או משתמש בנייד שלו תוך כדי נהיגה.

אילו מקרים מוגדרים קלות ראש?

במקרים של נהיגה במהירות מופרזת מעל המהירות המותרת לאותו קטע בחוק מוגדרת גם היא נהיגה בקלות ראש. נהגים רבים לא מבינים את משמעות עבירה על המהירות המותרת. יתכן שאם תהיו בשליטה מצויינת על הרכב ביום רגיל, אולי לא יקרה שום דבר, אך אם למשל מדובר ביום גשום מאוד, בחשכה, בעיקול דרך, לא צריך הרבה זמן, למעשה אך ורק שבריר שניה שעברתם את המהירות המותרת, החלקתם ועשיתם, וכך תמצאו אשמים לעברה זו.

 

עברה נוספת הנחשבת קלות ראש, היא מעבר בין נתיבים בצורה שיכולה לסכם את כלל הנהגים ולא יכולים לצפות את תגובת הנהג, גם אם מדובר בכביש רב נתיבים וקו מקווקו, עצם המעבר במהירות בצורה קרובה כל כך לכלי רכב יכולה לסכן את כלל הציבור.

מה אומר החוק?

סעיף 62(2) לפקודה, נהיגה בקלות ראש, הינה עבירה מסוג הזמנה לדין, גם שעומדת לבדה, ללא סעיף נוסף. וכוללת 8 נקודות. זאת מלבד הענישה עליה יחליט בית המשפט ועל פי החוק היבש זו יכולה לכלול מאסר בפועל, פסילה בפועל וקנס כבד.

תאונות דרכים: נהיגה בקלות ראש ונהיגה בחוסר זהירות

לפי לשון סעיף הנהיגה בקלות ראש הינה: "נהיגה ברכב ברשלנות או בקלות ראש, או במהירות אשר יש בה כדי לסכן את המשתמשים בדרך, גם אם המהירות הנ"ל פחותה מהמותר".

נהיגה בחוסר זהירות -סעיף 21(ג) לתקנת התעבורה מצוין כי אדם לא ינהג ברכבו בדרך של קלות ראש או לא בזהירות, או ללא תשומת לב מספקת בהתחשב בכל הנסיבות (כגון סוג הרכב, ומטענו סוג הדרך וכדומה).

 

ההבדל הוא בניוח בין הסעיפים אך למעשה הם מינוריים ולכל אדם אחר כנראה יראו די שונים ורק מנוסחים מעט שונה. לדוגמא, בסעיף נאמר "נוהג רכב בדרך בקלות ראש, או ברשלנות", ובתקנה נאמר "לא ינהג אדם רכב בקלות ראש או בלא זהירות, או ללא תשומת לב מספקת".

כיצד שוטר מחליט מה לציין בדו״ח

טעות נפוצה של שוטרים היא שהם אינם עושים את האבחנה בין שני סיפי התקנה. דבר העשוי להרעות עם הנהגים. למעשה כאשר ניתן דוח בגין נהיגה בחוסר זהירות, הדוח גורר עימו קנס כספי בלבד. אם הוגדר בדוח הנהיגה רשלנות או קלות ראש, על הנאשם למעשה להגיע אל בית הדך ודינו למעשה יקבע עבר על ידי השופט. הדוח חייב השוטר לציין מדוע החליט כי הנהג אכן נהג ברשלנות.

מה העונש?

לעומת נהיגה בחוסר זהירות, אישום בנהיגה בקלות ראש כן מאפשרת לבית המשפט את הסמכות לגוזר את העונש המקסימלי של שנתיים מאסר. לבית המשפט יש גם את הזכות להטיל על הנהג המורשע קנס כספי, במקום המאסר או בנוסף אליו, וגם ניתנת להם את הזכות לשלול את רישיון הנהיגה בהתאם לנסיבות המקרה.

 

במידה ולנהג המואשם יש הרשעות קודמו רישיונו יישלל לתקופה המינימלית של חודשיים. במידה וקלות בראש שלו הובילה לתאונת דרכים אשר במהלכה נגרם נזק כלשהו לרכוש או לפגיעה באדם, זמן הפסילה יעלה ל-3 חודשים.

כאשר עבירה בקלות ראש גרמה לתאונה קשה ולפציעה קשה של אדם והנהג כבר הורשע בעבירת תנועה בשנתיים שקדמו לכם זמן הפסילה יהיה לשנה לכל הפחות.

איך זה בא לידי ביטוח בעבירת אישום?

נהיגה בקלות ראש יכולה להוות חלק מסעיפי אישום במגוון רחב של עבירות תעבורה. כל עבירת תנועה למעשה שמבצעים כוללת בתוכה אישום של נהיגה בקלות ראש או נהיגה בלתי אחראית. ואפילו נהיגה פרועה. אי ציות לחוקי התנועה מהווה הקלות ראש בחוקים ולכם גם התנהגות בלתי אחראית של הנהג שלא מתחשבת בנהגים סביבו ובכל הסביבה שבה הוא נוהג.

אם הרישיון נפסל, ניתן לקצר אותו?

נהג אשר עבר על עבירת נהיגה בקלות ראש והיא גרמה לתאונה דרכים, למעשה נדרש להפקיד את רישיון הנהיגה לתקופה של 90 ימים. בתקופה זו רישיון הנהיגה של הנהג נשלל והוא אינו יכול לנהוג. 

אין כל צל של ספק שלילת רישיון ל-90 יום הוא עונש חמור, אשר יכול לפגוע משמעותית ברמת החיים של הנהג וגם ברמת איכות החיים של בני המשפחה. במקרה כזה, עדיף תמיד להיוועץ עם עורך דין מוסמך ומקצועי בתחום התעבורה, שינסה לסייע בקיצור משך זמן הפסילה בהתאם כמובן לנסיבות המקרה.

עורך הדין למעשה יבחן את המקרה ביחד איתכם וימצא את הדרך יחד איתכם לקצר את תקופת השלילה. אל תקלו ראש בכל מה שקשור לעבירה זו, כי במידה ונתפסת בעבירה זו אשר גרמה לתאונת דרכים, אל תהססו והיוועצו עם עורך דין מוסמך.

לסיכום

נהיגה בקלות ראש עשויה לסכן את בטחון של הציבור, ויכול לגרום לעצמו ולכלל האנשים הנמצאים בסביבה נזק ממשי. לאור עובדה זו נהיגה בקלות ראש יכולה לגרום לעונשים כבדים.

נהיגה-בקלות-ראש

אז מה היה לנו עד עכשיו?

דילוג לתוכן